Pielęgnacja cery naczyniowej
2019-02-09

Jak powstaje cera naczyniowa?
Nasza skóra jest unaczyniona przez dwa sploty brodawkowy głęboki oraz powierzchowny. Naczynia włosowate, będące elementem układu krwionośnego, unaczyniają zarówno skórę właściwą, jak i tkankę podskórną. Ściany naczyń są dwustronnie przepuszczalne dzięki czemu biorą udział w wymianie gazowej, odżywianiu i termoregulacji.
Młoda skóra jest elastyczna. Pod wpływem różnych bodźców np. temperatury czy emocji, ściany naczynek rozszerzają się, a następnie wracają do swojego pierwotnego stanu. Jeżeli ściany naczyń ulegają uszkodzeniu to zaczyna się powolny proces polegający na tym, że część z naczynek już nie wraca do stanu skurczenia. Możemy mieć wtedy do czynienia ze skórą nadwrażliwą. Cera naczyniowa powstaje w momencie, gdy ściany naczyń krwionośnych nie funkcjonują tak, jak powinny.
Trwałe poszerzenie naczynek krwionośnych może przyjmować postać widocznych na skórze czerwonych lub niebieskich nitek, a to z kolei prowadzi do teleangiektazji, czyli pękających naczynek.
Skóra naczyniowa może także rozwinąć się w trądzik różowaty, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja.
Czynniki mające wpływ na pojawienie się rumienia i uwrażliwienia skóry
- predyspozycje genetyczne
- cechy środowiskowe - nadmierna ekspozycja na słońce, zanieczyszczenie powietrza
- zaburzenia immunologiczne
- gorący prysznic
- chlorowana i twarda woda
- sztuczne źródła ciepła (sauna, solarium, suszarki do włosów)
- alkohol
- ostre przyprawy
- zmiany temperatury
- nadreaktywność skóry
- stres i nerwica
- zachwianie gospodarki hormonalnej
- antykoncepcja hormonalna
Cera naczyniowa jest cerą trudną w pielęgnacji. Cechują ją: rozszerzone naczynia krwionośne, pojawiający się i znikający rumień, uczucie pieczenia i swędzenia, wrażliwość i nadwrażliwość skórna oraz skłonność do powstawania stanów zapalnych. Początkowo rumień może znikać, jednak z czasem naczynka włosowate stają się coraz słabsze i zaczynają pękać pozostawiając trwałe, widoczne na skórze zmiany.
Do pielęgnacji cery naczyniowej warto stosować preparaty o działaniu kojącym, uspokajającym i nawilżającym. Takie, które poprawią mikrokrążenie skóry, zmniejszą widoczne już zaczerwienienia, rozszerzone naczynka i obrzęki.
Poniżej znajdziesz krótką ściągę dotyczącą pielęgnacji cery z widocznymi naczynkami.
- Myj twarz chłodną lub letnią wodą. Do mycia twarzy możesz używać gąbeczki konjac, nie stosuj szczotek do mycia,ponieważ są zbyt mocne dla skóry naczyniowej.
- Używaj delikatnych produktów myjących np. olejki, łagodne żele i pianki. Dzięki temu nie naruszysz bariery ochronnej skóry.
- Używaj łagodnych peelingów - nie scruby! Najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny np. Resibo, Clochee lub Dottore.
- Do tonizacji skóry stosuj hydrolaty, są łagodniejsze od tradycyjnego toniku, a przy okazji pielęgnują wrażliwą skórę. Do pielęgnacji cery naczynkowej polecamy hydrolat z róży, pomarańczy lub melisy.
- Ważne jest nawilżenie skóry, dlatego na Twojej półce powinien się znaleźć dobry krem nawilżający. Taki krem odbuduje uszkodzoną warstwę ochronną skóry i zapewni jej ochronę.
- Zaopatrz się w krem z filtrem, który ochroni skórę przed niekorzystnym działaniem środowiska i nagłymi zmianami temperatur.
- Stosuj kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej i naczyniowej. Pamiętaj, że z wiekiem skóra naczyniowa staje się jeszcze bardziej nadreaktywna i wrażliwa. Możesz trzymać kosmetyk do pielęgnacji w lodówce, dzięki czemu Twoja skóra dostanie dodatkowo kojący efekt ochłodzenia, który wyciszy rumień
- Zadbaj o to by produkty, których używasz na co dzień zawierały: ekstrakt z nagietka lub rumianku, oczar wirginijski, arnikę, algi, zieloną herbatę, miłorząb japoński, kasztanowiec zwyczajny, witaminę K i C, bioflawonoidy czy garbniki.
Pełną listę kosmetyków do cery naczyniowej znajdziesz tutaj.
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2019
Polecane